امروزه سبک زندگی انسان‌ها کاملا متفاوت شده است. خانه‌ها بیشتر به صورت آپارتمان ساخته می‌شوند. از آنجایی که قیمت خانه گران نیز شده است، اکثر خانه‌ها متراژ پایینی دارند. طبیعی است که در خانه‌ای کوچک آشپزخانه نیز کوچک باشد. با این حال آشپزخانه قلب خانه محسوب می‌شود.
حتی در آشپزخانه‌ای کوچک نیز باید بتوان تمامی وسایل مهم را جا داد و در همان حال به راحتی آشپزی کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در یراق نما این مقاله را بنویسیم و به شما کاربران عزیز کمک کنیم که از فضای آشپزخانه خود هرچند کوچک استفاده کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

چگونه با آشپزخانه کوچک بهترین دکوراسیون را داشته باشیم؟

وسایلی مانند یخچال، اجاق گاز، هود، فر و … باید حتما درون آشپزخانه قرار بگیرند. ابتدا سعی کنید تمامی این محصولات را در سایزهای کوچکتر و متناسب با آشپزخانه خود انتخاب کنید.

به کمک کابینت نیز می‌توانید به سایر وسایل خود که باید در آشپزخانه قرار بگیرند نظم دهید. ت
وجه داشته باشید در آشپزخانه‌های کوچک سادگی و نظم مهمترین نکته است. محیط را شلوغ نکنید و سعی کنید وسایل خود را با نظم بسیاری بچینید. برای نظم بخشیدن به آشپزخانه محصولات بسیاری وجود دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

استفاده از آبچکان

نصب آبچکان دیواری

تصور آشپزخانه بدون آبچکان غیر ممکن است. زیرا در صورت نبود آبچکان پس از شستشوی ظروف یک آشپزخانه شلوغ نامرتب خواهید داشت. البته رطوبت ظرف‌های خیس نیز ممکن است به کابینت‌ها آسیب رسانده یا باعث آلودگی در محیط آشپزخانه شوند.

آبچکان کابینتی

آبچکان انواع مختلفی دارد. مناسبترین نوع آبچکان برای آشپزخانه‌های کوچک نوع کابینتی آن است که درون کابینت وصل می‌شود. به کمک یک آبچکان داخل کابینتی 2 طبقه به خوبی می‌توانید به ظروف خود بخصوص ظروف شسته شده نظم ببخشید و پاکیزگی را در آشپزخانه خود به ارمغان آورید.

آبچکان آویز و رومیزی

اگر آبچکان کابینتی برای شما کافی نیست می‌توانید از آبچکان آویز و رومیزی نیز استفاده کنید. این آبچکان‌ها محیط آشپزخانه شما را شلوغ نمی‌‌کنند و می‌توانید هر زمان نیاز داشتید و ظرف‌های زیادی برای شستن و خشک کردن داشتید آنها را از کابینت یا انباری خارج کرده و استفاده کنید.

استفاده از کابینت زیر سینک

اصولا از کابینت‌های زیر سینک درست استفاده نمی‌شود. در این کابینت لوله‌های زیادی وجود دارد و فضای زیادی از بین می‌رود. فضای باقی مانده نیز اگر درست استفاده نشود پرت و کوچک است. با نصب انواع سبدهای مواد شوینده در کابینت زیر سینک می‌توانید حداکثر استفاده از آن را بکنید و تمامی مواد شوینده خود را به راحتی در این کابینت با رعایت نظم جا دهید.سبد سوپری مواد شوینده

استفاده از در کابینت‌ ها

از درهای کابینت استفاده کنید؟ اما چگونه؟ اکسسوری‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید آنها را از در کابینت آویز کرده و فضای زیادی برای خود ایجاد کنید. برای مثال با آویز کردن یک جا ادویه 2 طبقه ادویه‌های خود را درون کابینت جا دهید. دیگر نیاز نیز یک طبقه یکی از کابینت‌های خود را از ادویه پر کنید. به همین راحتی!

جا حوله AS932

فکری به حال قابلمه ها کنید.

اصولا قابلمه‌ها جای زیادی از آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهند. شما می‌توانید از سبدهای جا قابلمه‌ای استفاده کنید. این سبدها طوری طراحی شده‌اند که قابلمه‌ها به راحتی و با گرفتن کمترین جا در آنها قرار می‌گیرند. برخی سبدهای کنج نیز برای قرار دادن قابلمه‌ها ساخته شده‌اند و به کمک آنها می‌توانید از کابینت‌های کنج خود نیز استفاده کنید.

قابلمه‌های بزرگ یا کم استفاده را درون یکدیگر قرار داده سپس به انباری یا گوشه‌ای از کابینت‌ها منتقل کنید تا جای کمتری اشغال کنند.

از نظم دهنده‌های کشو استفاده کنید

نظم دهنده‌ها شاید در استفاده بهینه از فضا به شما کمک نکنند، ولی نظم در آشپزخانه بخصوص آشپزخانه‌های کوچک مهمترین موضوع است که به بهتر دیده شدن آن کمک می‌کند. برای مثال نظم دهنده کشو باعث می‌شود تا قاشق، کارد، چنگال و … به تفکیک در جای مخصوص خود قرار بگیرند.

تقسیم کننده داخل کشو پلاستیکی

سایر نکات مهم

  • می‌توانید ماشین لباسشویی را به رختکن حمام انتقال دهید. این موضوع امروزه در طراحی دکوراسیون بخصوص به سبک اروپایی یک امر عادی است.
  • به جای استفاده از میز و صندلی در آشپزخانه چند صندلی بخرید و در اطراف اپن آشپزخانه بچینید تا فضا گرفته نشود.
  • سعی کنید از رنگ‌های روشن و نور مناسب در آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضا بزرگتر دیده شود.
  • آشپزخانه بخصوص روی کابینت‌ها و اپن را از وسایل اضافی خالی کنید. برای تزئین می‌توانید بالای اپن آشپزخانه از یک گلدان چوبی ترکیب شده با لامپ یا …. استفاده کنید و به محیط زیبایی ببخشید.
  • سبدهای سوپری و ریلی انتخاب خوبی برای نظم دادن به آشپزخانه و استفاده از تمامی فضای کابینت‌ها است.

سخن آخر

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و بتوانید به کمک این نکات آشپزخانه‌ای زیبا، دلباز و منظم داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *