امروز قصد داریم راجع به اجاق گاز برقی یا اجاق برقی صفحه ای بیشتر صحبت کنیم. در ادامه مطلب از طوطی کالا اطلاعات کاملی درباره این وسیله پخت و پز در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در هنگام خرید این وسیله دچار سردرگمی نشوید. اجازه دهید از اطلاعات پایه و تعریف این وسیله بحث خود را آغاز کنیم.

گاز برقی شیشه ای

اجاق گاز برقی چیست؟

اجاق گاز برقی وسیله ای است که با استفاده از نیروی برق کار می کند. در این مدل به جای استفاده از شبکه و سر شعله از المنت های هات پلیت استفاده می شود که هر کدام دارای توان مخصوص به خود می باشند. از نظر تعداد شعله نیز مانند آن چه در مدل های اجاق گاز رومیزی گازی مشاهده کردیم، به صورت ۲ تا ۵ شعله هستند. (البته اجاق گازهایی که توسط برندهای کشورمان تولید میشوند، بیشتر به صورت ۲ شعله هستند).

اما هنوز یک چیز دیگر در مورد اجاق گاز برقی باقی مانده و آن جنس صفحه مورد استفاده است. بهتر است بدانید که اجاق گاز برقی از نظر جنس صفحه به صورت شیشه، استیل و لعابی تولید می شود. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در کشورمان بیشتر تولید کنندگان به تولید اجاق گازهای برقی از جنس شیشه گرایش بیشتری دارند.

اجاق گاز برقی چگونه کار می کند؟

اجاق های برقی معمولا در زیر سطوح نقاط قرمز رنگ که همان شعله های آن هستند، المنت هایی گرمایی دارند. با اتصال اجاق گاز به برق، گرمای بسیار زیادی توسط سیم پیچ به المنت ها منتقل شده که موجب می شود شما بتوانید قرمزی شعله های آن را مشاهده نمایید. حرارت ایجاد شده از شیشه عبور کرده و به غذای شما منتقل می شود. جالب اینجاست که در این فرایند نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. کافی است دوشاخه را به برق متصل نمایید.

اجاق برقی مسافرتی:

 نوعی اجاق از نوع برقی که در اندازه های کوچک برای مسافرت مورد استفاده قرار می گیرد. این اجاق ها دارای المنت های الکتریکی هستند که دمای آن ها ظرف مدت کوتاهی بالا می رود. از مهم ترین ویژگی این اجاق ها می توان به قیمت مناسب و جا به جایی آسان آن ها اشاره کرد.

اجاق برقی مسافرتی شارژی:

معمولا پیدا کردن برق شهری یکی از مشکلاتی است که همیشه افراد برای استفاده از اجاق برقی در مسافرت با آن مواجه هستند. برای تامین برق مورد نیاز برای گرم نگهداشتن اجاق برقی شما نیاز به یک مبدل برق خودرو دارید تا برق ۱۲ ولت خودرو شما را به ۲۲۰ ولت تبدیل کند. متاسفانه قیمت این دستگاه خیلی زیاد است پس بهترین کار خرید اجاق شارژی می باشد.

اجاق گازهای سرامیکی :
این جنس از محصول ها در مقابل حرارت مقاوم می باشند و در صورتی که آب جوش بر روی آنها ریخته شود ترک بر نمی دارند همچنین به راحتی نیز تمیز می شوند. گازهای سرامیکی طرفداران بسیار زیادی دارند و در برابر گرد و غبار و چربی نیز مقاوم هستند.

از آنجایی که قیمت اجاق گاز برقی بسیار بالا بوده و این گاز در دسته محصولات لوکس بازار قرار می گیرد، ترجیح بیشتر مردم به سمت صفحه شیشه ای سرامیکی است. دلیل آن نیز در خاص بودن شیشه سرامیکی نهفته است. پیشنهاد ما به شما هم خرید اجاق گاز برقی با شیشه سرامیکی است.

مقایسه هزینه های اجاق گازی و برقی

مانند دیگر هزینه های خانه، انتخاب اجاق جدید شامل هر دوی هزینه خرید و هزینه های استفاده درازمدت می باشد. اجاق های گازی و برقی بسته به نوع و کیفیت دارای قیمت های مختلفی هستند و در کل می توان گفت که تفاوت چندانی از نظر قیمت ندارند. همچنین، هزینه مصرف برق و گاز در شهرهای مختلف متفاوت است، برای همین نمی توان حرفی در این رابطه زد. اما در حالت کلی هزینه گاز طبیعی نسبت به برق کمتر است. یک اجاق گاز نوعی هزینه ای در حدود ۱۰ الی ۳۰٪ کمتر از اجاق برقی دارد.

قیمت گاز برقی رومیزی

مقایسه ایمنی اجاق گازی و برقی

هنگام پخت و پز با اجاق گازی، شما غذا را مستقیماً روی آتش شعله ی گاز می پزید. که خود این ذاتاً خطرناک است، زیرا هر جا آتش باز و مستقیم باشد، خطر سوختگی و آسیب وجود دارد و همین طور خطر آتش گرفتن اشیاء قابل اشتعال اطراف نیز وجود دارد. خطر نشت گاز هم هست، بنابراین هر خانه ای که اجاق گاز یا هر وسیله ی گازسوز دیگری مانند پکیج و بخاری داشته باشد، باید به سنسور تشخیص آتش سوزی و نشت گاز مجهز باشد. در مقابل، درست است که خطر سوختگی و آتش سوزی در اجاق های برقی صفر نیست ولی خیلی ایمن تر هستند. تمیز کردن اجاق های برقی آسان تر است. البته اگر صفحه اجاق برقی شیشه با کیفیت یا سرامیک باشد، تمیز کردن خیلی راحت تر خواهد شد.

در کل، هنگام خرید اجاق جدید بین اجاق گازی و برقی، چیزی را انتخاب کنید که با آن راحت تر هستید. اگر نسبت به پخت و پز روی آتش احساس خوبی ندارید به دنبال اجاق برقی باشید. و به عبارت دیگر اگر به فکر هزینه ها نبود یا آشپزی حرفه ایی را می خواهید بهترین گزینه اجاق گازی است. انتخاب با شماست.

قیمت گاز برقی

مراحل تمیز کردن اجاق گاز برقی

  • در کاسه ای مقداری آب گرم ریخته و پارچه تنظیف را برای مدتی در آن قرار دهید تا کاملا خیس بخورد
  • بر روی کل سطح اجاق گاز برقی خود را به مقدار لازم جوش شیرین بریزید.
  • دستمال را فشرده تا کف آن بر روی سطح اجاق ریخته شود. سپس بگذارید که به مدت ۱۵ دقیقه در این حالت باقی ماند.
  • حال با دستمال به صورت حرکت های دایره وار اجاق را تمیز کنید و بگذارید که خشک باقی بماند. حتما توجه داشته باشید که هیچ گونه اثری از جوش شیرین باقی نماند. در پایان نیز بار دیگر برای اینکه اجاق درخشندگی بیشتری داشته باشد، با پارچه بر روی سطح آن بکشید.

روش نگهداری از اجاق برقی

  1. همیشه بعد از استفاده از اجاق تا سرد نشده به وسیله یک پارچه تمیز روغن و مواد غذایی ریخته شده روی اجاق را تمیز کنید . در صورتی که کهنه شوند، چربی های روی آن به سختی پاک میشود.
  2. از قرار دادن قابلمه بزرگ و سنگین روی شعله اجاق خودداری کنید. زیرا این کار به المنت و صفحه دستگاه شما آسیب جدی وارد می کند.
  3. هرگز تحت هیچ عنوانی اجاق برقی خود را برای نظافت شستشو ندهید. فراموش نکنید که یک وسیله برقی است و با شستن امکان برق گرفتگی افزایش می یابد.
  4. بعد از تمام شدن کار حتما به منظور ایمنی بالاتر دوشاخه دستگاه را از برق خارج کنید. فراموش نکنید تمام دلایل خراب شدن وسایل برقی نوسان و قطع ناگهانی برق است.

ویژگی ها و مزایای اجاق گاز برقی

اجاق های برقی همینطور ایمنی بیشتری را برای افراد به خصوص خردسالان فراهم می آورد زیرا که دیگر از نشتی گاز، باز ماندن شیر گاز و غیره خبری نسیت. این موارد دلیل بر کم خطری اجاق های برقی نیست، اما به مراتب می توان گفت که خطرات کمتری نسبت به اجاق گازی دارد.

توزیع حرارت در اجاق های برقی به صورت یکنواخت می باشد و همین باعث می شود تا به مراتب غذا بهتر پخته شود. اما در اجاق های با انرژی گاز به دلیل ترکیب گاز با هوا و مشتعل شدن توزیع حرارت به طور یکنواخت صورت نمی گیرد.

برای روشن کردن مشعل اجاق، به راحتی می توانید دکمه کنترل را بچرخانید و آن را روشن کنید. عایق به سرعت گرم شده و شعله روشن می شود. اجاق های الکتریکی بهتر از اجاق های گازی گرم شده و وسیله شما را گرم می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *